Dobieranie biustonosza

W celu dobrania biustonosza należy najpierw zmierzyć obwód klatki piersiowej  pod biustem. Centymetr krawiecki powinien przylegać płasko do kobiecego ciała w linii równoległej do podłogi. Wynik pomiaru należy bardzo dokładnie odczytać, co do milimetra. Rozmiar obwodu zmienia się co 5 cm, należy więc wybrać rozmiar niższy. Jeżeli obwód klatki piersiowej wynosi 74 cm, poprawny rozmiar to 70 cm.

Biustonosz nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt opięty na kobiecym ciele. Każdy biustonosz ma dwu lub trzy stopniową regulację zapięcia i należy kupować tak, aby się zapiąć na pierwszą lub środkową haftkę bez naciągania tkaniny. Nigdy na ostatnią, gdyż po dłuższym używaniu może się delikatnie wyciągnąć. Jeżeli biustonosz zostanie w ten sposób dobrany, jego tylna część pozostanie na swoim miejscu, czyli wzdłuż linii pod biustem a jego przednia część nie opadnie. Gdy zapięcie biustonosza przesuwa się ku górze, biust będzie układał się za nisko i zamiast podciągać ramiączka należy wybrać model o mniejszym obwodzie.

Obwód biustu. Należy dokonywać pomiaru piersi w najszerszym miejscu, w linii równoległej do podłogi. Powinno się wyprostować, a ramiona ułożyć wzdłuż tułowia. Pomiar należy wykonać z dokładnością co do milimetra, wtedy tylko możemy stwierdzić, jaka miseczka jest nam najodpowiedniejsza. Różnica między obwodem w biuście a obwodem biustonosza (a nie obwodem pod biustem) określa wielkość miseczki. Np., jeśli Twój obwód w biuście wynosi 90 cm, a obwód pod biustem 78 cm, to Twoim rozmiarem jest 75B.

Ułożenie fiszbin – drutów. Jeżeli nabywasz biustonosz na fiszbinach, to powinny one leżeć zgodnie z zarysem biustu, otaczać go a nie wciskać się w tkankę piersi. Drut z boku musi być skierowany do pachy, a nie w kierunku ramienia. Pamiętaj, że nie służą one do trzymania kształtu miseczki biustonosza, ale do podtrzymywania piersi od strony jej krawędzi. Druty coraz częściej są wykończone główkami ruchomymi, które nie uwierają w każdej sytuacji.

Wyreguluj odpowiednią długość ramiączek. Dobrze wyregulowane ramiączka powinny być lekko napięte. Wówczas będą one idealnie przylegały do ciała, a miseczki nie będą odstawały od biustu. Jeżeli ramiączka wpijają się w ciało to niestety mamy źle dobrany biustonosz w obwodzie - ramiączka powinny pełnić tylko funkcje pomocniczą.

Uwaga: Jeżeli zmieniasz obwód biustonosza na mniejszy o jeden rozmiar – trzeba również zmienić miseczkę na większą (i odwrotnie). Na przykład, jeśli Twoje wymiary wynoszą 78 cm pod biustem a 90 cm w biuście i dotychczas nosiłaś 75B, a chcesz zmniejszyć obwód pod biustem o jeden rozmiar do 70cm, to miseczkę powinnaś zmienić na C.
Pamiętaj, że różny kształt oraz rozstaw piersi sprawiają, że mimo odpowiedniego rozmiaru nie każdy fason będzie pasował.