Jak dobierać rozmiar biustonosza

2020-07-28
Jak dobierać rozmiar biustonosza
Każda z nas pragnie, aby nasz biustonosz był idealnie dopasowany. Tylko wtedy nasz biust będzie układał się prawidłowo, wyglądał pięknie oraz będziemy się czuć komfortowo. Ale ustalenie właściwego rozmiaru biustonosza często bywa problemem. Chcąc ułatwić Wam ten proces stworzyliśmy krótki poradnik, dzięki któremu mamy nadzieję, znajdziecie idealny rozmiar dla siebie.
Gdzie znajdę tabelę rozmiarów?
Tabelę rozmiarów znajdziesz na karcie każdego produktu tuż pod zdjęciem. 
W niektórych przypadkach tabela jest dostępna jako jedno ze zdjęć. 

Każda z nas pragnie, aby nasz biustonosz był idealnie dopasowany. Tylko wtedy nasz biust będzie układał się prawidłowo, wyglądał pięknie oraz będziemy się czuć komfortowo. Ale ustalenie właściwego rozmiaru biustonosza często bywa problemem. Chcąc ułatwić Wam ten proces stworzyliśmy krótki poradnik, dzięki któremu mamy nadzieję, znajdziecie idealny rozmiar dla siebie.
Od czego należy zacząć?
Aby odpowiednio dobrać biustonosz trzeba wykonać kilka pomiarów. Możemy do tego wykorzystać np. taśmę krawiecką. Zaczynamy od zmierzenia obwodu pod biustem. Pomiaru dokonujemy na wdechu, stojąc prosto, będąc bez biustonosza lub w miękkim modelu. Miarka krawiecka powinna ściśle przylegać do ciała, nie pozostawiając luzów. Po dokładnym zmierzeniu obwodu otrzymujemy wynik, od którego następnie odejmujemy 5 cm. Jest to konieczne, ponieważ biustonosz podczas częstego użytkowania, rozciąga się.
jak się mierzyć
Rozmiar obwodu zmienia się co 5 cm, zatem jeśli np. nasz obwód po zmierzeniu wynosi 74 cm, poprawny rozmiar po jaki sięgamy to 70 cm.

Kolejnym krokiem jest zmierzenie obwodu w biuście. W zależności od wielkości piersi robimy to w następujący sposób:
przy małym, jędrnym biuście pomiaru dokonujemy w pozycji stojącej, obowiązkowo w miękkim biustonoszu (najlepiej w świetnie zbierającym i unoszącym). Nadal korzystając z miarki krawieckiej ściągamy miarę. Okalamy piersi w najszerszym miejscu (na wysokości brodawek sutkowych), napinając je bardzo delikatnie.

Aby prawidłowo zebrać miarę przy średnim i dużym biuście należy lekko pochylić się do przodu – dzięki takiej postawie wyniki nie będą zawyżone. Pozostałe czynności wykonujemy dokładnie tak samo jak w przypadku małego biustu.

jak się mierzyć
Jak dobrać biustonosz na podstawie zebranych wymiarów?
Pewnie zastanawiacie się po co te wszystkie pomiary?! Są one niezbędne by określić jaki rozmiar biustonosza będzie dla Was idealny. Jednak to dopiero początek!

Kolejnym zadaniem będzie obliczenie różnicy pomiędzy obwodem biustu a obwodem pod biustem. Wynik odejmowania odnajdziecie w poniższej tabeli. Litera znajdująca się nad różnicą określa rozmiar miseczki odpowiedni właśnie dla Waszego biustu.

rozmiary biustonoszy - przykładowa tabela rozmiarów

Przykład:
Jeżeli obwód w biuście wynosi 90 cm, a obwód pod biustem 78 cm, to właściwym rozmiarem jest 75B.

Nowy, odpowiednio dobrany biustonosz powinien stabilnie leżeć zapięty na pierwszą zewnętrzną, ewentualnie środkową haftkę. Daje nam to możliwość ciaśniejszego zapięcia w przyszłości, kiedy to obwód biustonosza ulegnie lekkiemu rozciągnięciu podczas użytkowania. Zapięcie prawidłowo powinno leżeć idealnie prostopadle do kręgosłupa, wówczas obwód podtrzymuje 80% ciężaru piersi.

Pierś powinna całkowicie wypełniać miseczkę. Mostek musi płasko przylegać do klatki piersiowej.

Niezwykle istotna jest także właściwa regulacja ramiączek. Dobrze wyregulowane ramiączka podtrzymują 20% ciężaru piersi. Powinny one być napięte na tyle, aby było to komfortowe. Nie należy ich przesadnie skracać, pozwalając by wbijały się w skórę wywołując ból. Poprawnie wyregulowane nie przekraczają szerokości około 4 palców nad ramię. Pamiętajmy jednak, że ramiączka pełnią tylko funkcję pomocniczą. Ich zadaniem jest unoszenie biustu. Jednak w momencie gdy źle dobierzemy obwód stanika niestety nie spełnią swojej roli w 100 procentach, a my nie będziemy czuły się komfortowo w swojej bieliźnie.

Poprawnie dobrany rozmiar pod biustem, pozwala utrzymać biustonosz w jednej linii zarówno z tyłu jak i z przodu. Po ustaleniu odpowiedniej długości ramiączek nie przesuwa się on do góry, a piersi są odpowiednio uniesione i podtrzymane.

Podtrzymaniu biustu służą nie tylko ramiączka, ale również fiszbiny – druty. Jeżeli decydujemy się na zakup stanika na fiszbinach zawsze pilnujmy, aby nie wgniatały się w piersi. Powinny otaczać biust i leżeć zgodnie z jego zarysem – na żebrach tuż przy granicy z piersiami. Drut powinien być skierowany do środka pachy, wtedy biust będzie dobrze podtrzymany od strony jego krawędzi.

Przestrzegajmy podstawowych zasad

  • dokładnie mierzmy obwód pod biustem, unikniemy tym samym problemu związanego z nieodpowiednim podtrzymaniem, podnoszeniem się stanika ku górze, wbijaniu się fiszbin w piersi i najważniejsze - niewygody!
  • wybierajmy odpowiedni rozmiar miseczki, jeśli nie chcemy by materiał się fałdował lub biust „wypływał” ze stanika,
  • odpowiednio regulujmy ramiączka, aby nasz biust był uniesiony, a ramiączka nie opadały lub wbijały się w skórę w ciągu dnia.

Dobranie odpowiedniego biustonosza jest gwarancją świetnego samopoczucia!

pixel