Rodzaje materiałów

2020-07-15
Rodzaje materiałówMateriał, z jakiego wykonana jest bielizna intymna, wpływa na jej wygląd, fakturę, trwałość oraz sposób układania się na ciele.

Bawełna

Bawełna jest niezwykle wygodna w noszeniu. Ma wiele form, od cienkiej po frotte. Chłonie wilgoć i dobrze się pierze. Niestety, bawełniana bielizna intymna (biustonosze, majteczki, koszulki) może skurczyć się w praniu. Pozytywny wpływ mają dodatki, takie jak np. spandeks, który nadaje bieliźnie elastyczności i utrwala jej kształt.

Elastik

Elastyczny syntetyk w rodzaju spandeksu. Posiada naturalne właściwości rozciągania się i odzyskiwania pierwotnego kształtu. Używany jest do produkcji większości bielizny, takiej jak: biustonosze, koszulki, kostiumy kąpielowe, pasy do pończoch. Wszystko, co ma w sobie elastik trzeba suszyć na powietrzu.

Jedwab

Jedwab uzyskiwany jest z kokonów jedwabników. Jego cechy to m.in.: połyskliwość, lekkość, wytrzymałość, elastyczność, pięknie się układa, łatwo chłonie barwniki. Ekskluzywna bielizna (np. bielizna ślubna) jest produkowana z jedwabiu. Przed odkryciem nylonu, jedwab wykorzystywany był do produkcji pończoch.
Jedwabna dzianina
Jest to jedwab, który jest dziany a nie tkany. Jedwabna dzianina jest miękka, lejąca się i ciepła. Dobrze grzeje, a nie jest gruba. Wykorzystywana jest więc do produkcji ciepłych majteczek, koszulek.

Mikrofibra

Mikrofibra wykonana jest ze sztucznych włókien, dzięki czemu jest cieniutka, gładka, wytrzymała oraz lekka. W połączeniu z elastikiem powoduje, iż ekskluzywna bielizna idealnie przylega do ciała oraz powraca do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu. Majteczki, biustonosze, gorsety, koszulki, stroje kąpielowe uszyte z mikrofibry, wyglądają bardzo gładko.

Nylon

Nylon to pierwszy wyprodukowany materiał syntetyczny. Bielizna intymna, wykonana z nylonu, jest lekka jak jedwab, ale bardziej wytrzymała, odporna na zagniecenia i odkształcenia. Bieliznę z nylonu łatwo się pierze. Nylon często jest łączony z innymi elastycznymi włóknami i stosowany w produkcji różnych rodzajów bielizny, głównie pończoch.

Poliester

Poliester jest sztucznym włóknem, bardzo często wykorzystywanym w produkcji bielizny. Jego cechy to: wytrzymałość, elastyczność, zachowuje kształt. Często łączony jest z innymi materiałami, takimi jak spandeks, dzięki czemu szyta z niego bielizna intymna jest milsza w dotyku i ładniej układa się.

Rayon

Tkanina ta wygląda luksusowo, jedwabiście i lekko. Kiedyś nazywana była sztucznym jedwabiem. Bielizna intymna w wersji tańszej była często produkowana z rayonu. Niestety, ekskluzywna bielizna uszyta z tej tkaniny, może się kurczyć i zagniatać.

Satyna

Satyna jest to gładka, połyskliwa, jedwabna tkanina, odbijająca światło. Miękki, zmysłowy, błyszczący materiał, z którego produkowana jest ekskluzywna bielizna (bielizna ślubna, koszulki, kostiumy kąpielowe, szlafroki, piżamy, biustonosze i majteczki).

Spandeks

Sztuczna tkanina, która jest rozciągliwa, mocna, obciskająca, lekka. Powoduje, iż bielizna intymna z niej uszyta jest elastyczna. Spandeks wykorzystywany jest głównie jako dodatek do innych włókien (jedwabiu, bawełny, nylonu). Używany jest w różnych wersjach: od gładkiej tkaniny po elastyczną koronkę. Stosowany jest w produkcji każdego rodzaju ekskluzywnej bielizny (biustonosze, majteczki, koszulki, stroje kąpielowe). Spandeks nadaje również kształt bieliźnie korygującej. Nazwą handlową spandeksu jest lycra.

Szyfon

Szyfon jest przezroczystą i delikatną tkaniną. Bielizna intymna z niego uszyta pięknie układa się na ciele. Szyfon jest lżejszy od satyny i bardziej przeświecający. Używany jest często do szycia ekskluzywnej bielizny: bielizna ślubna, koszulki nocne, koszulki babydoll, haleczki, szlafroki.

Żorżeta

Jest to materiał o matowej, delikatnej, ziarnistej fakturze. Cięższy i mniej przezroczysty od szyfonu. Wiele lat temu produkowane z niego powszechnie były kostiumy kąpielowe.
pixel